Praca i rodzicielstwo – jak pomóc sobie w opiece nad dzieckiem?

Posted by Posted on27 stycznia, 2022 Comments0
jak opiekowac sie dziecmi

Rodziców, którzy równocześnie pracują i zajmują się dzieckiem, nie bez powodu nazywa się superbohaterami. Pogodzenie obu ról stało się jeszcze trudniejsze po wybuchu pandemii, kiedy część pracowników musiała przenieść się z pracą do domów. Na szczęście nowoczesne technologie pomagają zdjąć część obowiązków z  barków rodziców.

W obecnych czasach istnieją dziesiątki sposobów na wychowanie dziecka, dlatego różni rodzice mają różne potrzeby w tym aspekcie. Dużo też zależy od wieku dziecka. Inaczej wygląda opieka nad niemowlakiem a inaczej nad 5-klasistą. Na szczęście rozwiązania proponowane w zakresie rodzicielstwa są coraz bardziej dostosowane do potrzeb poszczególnych opiekunów.

Praca poza domem

Mimo że w wyniku wybuchu pandemii, home office stał się popularnym rozwiązaniem, to nie każdy rodzic ze względu na wykonywany zawód mógł pracować z domu. Tradycyjnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy opiekunowie szli do pracy, było pozostawianie dzieci w żłobku, w przedszkolu, w szkole lub pod opieką dziadków. Niektórzy decydowali się z kolei na zatrudnienie niani. Problemem w tym ostatnim przypadku było jednak zaufanie obcej osobie. Chociaż dana opiekunka może mieć bogate referencje, na początku współpracy wciąż pozostaje pewna doza niepewności. Nie jest to przesadzona reakcja, ponieważ sytuacje, w których z pozoru miła i kompetentna niania krzywdziła dziecko, zdarzały się wielokrotnie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zainstalowanie kamer wewnętrznych w pokoju dziecięcym. Takie kamery świetnie sprawdzą się również w późniejszym okresie do pilnowania starszych dzieci.

Przedszkole i biuro pod jednym dachem

Po drugiej stronie barykady stoją rodzice wykonujący swój zawód z domu. Na pozór taki stan rzeczy rozwiązuje problem opieki nad podopiecznymi. W rzeczywistości nawet pracując w pokoju obok w głowie mamy potrzebę zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Rozwiązaniem, które daje komfort i umożliwia kontrolę – zarówno gdy pracujemy z domu, jak i gdy jesteśmy poza nim – jest domowy monitoring. To doskonały sposób, żeby w dowolnej chwili sprawdzić, czy wszystko u naszych pociech jest w porządku. Poza nagrywaniem obrazu smart kamery posiadają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają opiekę nad dziećmi. Weźmy na przykład model C6W Pro marki Ezviz. Urządzenie zostało wyposażone w detekcję ruchu, dzięki czemu każdy ruch dziecka prowadzi do pojawienia się odpowiedniego powiadomienia w specjalnej aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne. Dodatkowo tryb nocny, za pomocą oświetlacza podczerwieni, pozwala kontrolować sen maleństwa w nocy, a wbudowane w urządzenie głośnik i mikrofon umożliwiają nasłuchiwanie i komunikację z maluchem. Transmisja na żywo oferowana przez “wirtualną nianię” to kolejna cecha, którą docenią szczególnie rodzice często wyjeżdżają w delegację. Z takim pomocnikiem można trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać co porabia nasza pociecha.

Category

Leave a Comment