Wewnątrzuszne aparaty słuchowe — komu są polecane?

Posted by Posted on15 września, 2022 Comments0
aparaty sluchowe

Niedosłuch choć często pojawia się zwłaszcza u starszych osób, to wbrew pozorom dotyka również aktywnych zawodowo, młodych pacjentów, a także dzieci. Dla wielu z nich noszenie aparatu jest związane z obawą o reakcje otoczenia i wykluczenie z grupy. Z myślą o takich pacjentach powstały wewnątrzuszne aparaty słuchowe, które są niemal niewidoczne, ponieważ umieszczone są w małżowinie usznej lub kanale słuchowym. Choć mają wiele zalet, to nie w każdym przypadku się sprawdzą. Komu jednak są polecane? Podpowiadamy.

Kto sięga po wewnątrzuszne aparaty słuchowe?

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe to szeroka grupa różnych modeli takich urządzeń. Największe z nich to ITE FS. Charakteryzują się one tym, że wypełniają całą przestrzeń małżowiny usznej. ITE HS z kolei jedynie jej połowę. Kolejną grupą mniejszą od modeli ITE są wersje ITC, czyli wewnątrzkanałowe. Są one mniej widoczne od tych, które umieszczone są w małżowinie usznej. Jednocześnie mają dość sporą baterię, dzięki czemu rzadziej wymagają ładowania.

CIC z kolei to wersje, które przez długi czas były zaliczane do najmniejszych dostępnych na rynku aparatów słuchowych, ponieważ są niemal niewidoczne dla otoczenia. Pojawiły się jednak modele IIC, czyli takie, które są całkowicie osadzone w kanale, przez co osoby postronne nie są w stanie ich zauważyć. Po wewnątrzuszne aparaty słuchowe sięgają najczęściej osoby aktywne zawodowo, uprawiające sporty a także te, które nie chcą, aby osoby z otoczenia wiedziały o ich niedosłuchu.

Zobacz także: https://nazdrowie24.pl/nowoczesne-aparaty-sluchowe-czym-sie-wyrozniaja/

Aparat jest lepszy zauszny czy wewnątrzuszny?

Wielu pacjentów przeglądając szeroką aparatów słuchowych dostępnych na stronie https://akademiaslyszenia.pl/, zastanawia się, czy w ich przypadku lepszy byłby model zauszny, czy wewnątrzuszny. Warto w takiej sytuacji zastanowić się, jaki tryb życia prowadzimy, a także jakie parametry estetyczne musi spełnić urządzenie, które chcemy nosić. Dodatkowo osoby z problemem z nadmierną wydzieliną, powinny raczej postawić na model zauszny, ponieważ wilgoć i woskowina w uchu może uszkodzić wewnątrzuszną opcję. Modele zauszne są wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia. Z tego powodu polecane są dzieciom i osobom starszym.

Ile kosztują wewnątrzuszne aparaty słuchowe?

Ceny wewnątrzusznych aparatów słuchowych zaczynają się już od 2000 zł, dzięki czemu w przypadku osób do 26 roku życia raz na 3 lata ich koszt może być pokryty w 100% dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dorośli mogą liczyć jedynie na refundację w kwocie 700 zł raz na pięć lat. Ceny najdroższych modeli wewnątrzusznych sięgają nawet 9000 zł. Koszt takiego urządzenia jest uzależniony przede wszystkim od jego funkcji.

Category

Leave a Comment