Co drugi Polak może mieć za wysokie ciśnienie krwi

Posted by Posted on25 lutego, 2022 Comments0
problemy z cisnieniem

W Polsce prawdopodobnie ponad 11 mln osób ma nadciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg), a kolejne 6–7 mln ma podwyższone ciśnienie krwi powyżej normy (130–139/80–89 mmHg). Oznacza to, że statystycznie problem ten dotyczy połowy z nas. Badanie przeprowadzone przez Huawei wykazało, że także prawie połowa respondentów w naszym kraju nie była świadoma skali tej choroby występującej u młodszych osób, a 44% nie wie jak obniżyć ciśnienie krwi. O tym w jakim wieku należy zacząć mierzyć ciśnienie oraz o 8 sposobach na jego obniżenie opowiada kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak, zaproszony przez Huawei z okazji premiery Watch D – zegarka z certyfikatami CE dla urządzenia medycznego.

Ze względu na starzenie się społeczeństwa i niezdrową dietę, spożywanie alkoholu, behawioralne czynniki ryzyka, takie jak brak aktywności fizycznej, nadwaga i długotrwały stres psychiczny, liczba osób dotkniętych chorobami kardiologicznymi wzrasta z roku na rok. I jest to problem globalny – niezależny od miejsca zamieszkania czy wieku. Potwierdza to raport WHO: ​​„w ciągu ostatnich 30 lat liczba dorosłych w wieku 30-79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 milionów do 1,28 miliarda. Prawie połowa z nich nie wiedziała, że ​​ma wysokie ciśnienie krwi”. Nadciśnienie, które jest tak często bagatelizowane, jest problemem zagrażającym nie tylko naszemu zdrowiu, ale nawet życiu.

Choroby układu krążenia stały się już jedną z głównych przyczyn zgonów, powinniśmy jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze” – mówi kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak.

W jakim wieku należy zacząć mierzyć ciśnienie?

Z badań Huawei wynika, że tylko ​​59% respondentów uważa, że ​​o serce należy dbać już w wieku 20 i 30 lat, gdy jesteśmy bardzo aktywni, uczymy się i pracujemy, a często nie mamy czasu, aby zająć się swoim zdrowiem. W Polsce blisko 35% respondentów uważa, że ​​o serce należy dbać dopiero po 40 roku życia, a polscy mężczyźni są jeszcze bardziej nieświadomi. Około 41% z nich uważa, że ​​należy dbać o serce po czterdziestce lub nawet później, a 7% nie wie, w jakim wieku należy zacząć.

Category

Leave a Comment